Wdrożenie zaproponowanych w dokumencie rozwiązań przyczyni się do poprawy jakości życia w Mieście poprzez zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza szkodliwymi substancjami pochodzącymi z transportu a także zniwelowanie poziomu hałasu w Mieście.
Taka sytuacja będzie możliwa dzięki zmianie przyzwyczajeń mieszkańców, ograniczeniu ruchu samochodami osobowymi na rzecz ekologicznego transportu zbiorowego oraz pojazdów zasilanych alternatywnymi źródłami energii. Poprzez wprowadzanie systemu zachęt do korzystania z pojazdów zeroemisyjnych, wzrośnie świadomość społeczna, co poskutkuje częstszym wyborem komunikacji miejskiej czy rowerowej w codziennych podróżach oraz w ruchu turystycznym.
Położenie nad Wisłą, w pobliżu Jeziora Włocławskiego, w otoczeniu rozległych lasów, pozwala w połączeniu z rozwijaniem energetyki odnawialnej i elektromobilności, na zniwelowanie łącznych emisji pyłów zawieszonych, wśród których transport odpowiada[1] za przeszło 8% i tworzeniu wizerunku zielonego miasta. Inwestycje związane z elektromobilnością pozwolą ponadto na wzrost konkurencyjności i rozwój funkcji turystycznych, inwestycyjnych i osadniczych Miasta Włocławek.
[1] Jest to relatywnie dużo, ponieważ zgodnie z zapisami aktualizacji “programu ochrony powietrza dla strefy miasto Włocławek ze względu na przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10” emisja liniowa stanowi trzecie, po napływach z zewnątrz i emisji powierzchniowej, źródło pyłów zawieszonych PM10 we Włocławku.
Pełna treść dokumentu dostępna jest tutaj.