W związku wejściem w życie od dnia 1 stycznia 2023 roku Uchwały nr LIII/134/2022 Rady Miasta Włocławek z dnia 25 października 2022 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych będących własnością lub zarządzanych przez Gminę Miasto Włocławek, udostępnianych dla operatorów i przewoźników oraz w sprawie określenia warunków i zasad korzystania z tych obiektów, informuje się o konieczności zawarcia nowych umów i uzgodnień z Gminą Miasto Włocławek dotyczących udostępnienia przystanków w celu zatrzymywania środków transportu przez Przewoźników.
Podjęcie uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych będących własnością lub zarządzanych przez Gminę Miasto Włocławek, udostępnianych dla Operatorów i Przewoźników oraz w sprawie określenia warunków i zasad korzystania z tych obiektów było konieczne w związku z wdrożeniem systemu, który połączy cały system komunikacyjny na terenie Miasta Włocławek. Na każdym przystanku w tym także na każdym stanowisku na terenie Centrum Przesiadkowego pojawią się tabliczki z kodami QR, które po zeskanowaniu umożliwią pasażerom wyszukanie odjazdów z danego stanowiska czy z danego przystanku oraz dostosowanie nazewnictwa przystanków do ogólnie obowiązujących zasad.
System nazewnictwa przystanków opiera się na zasadzie sprawdzonej i stosowanej w bardzo wielu miastach Polski i świata – zarówno wszystkich krajach Europy Zachodniej i Środkowej, jak i większości miast Europy Wschodniej. System opiera się na powiązaniu konkretnych przystanków w tzw. zespoły przystankowe. Są to najczęściej dwa przystanki zlokalizowane naprzeciwko siebie lub kilka przystanków rozmieszczonych wokół skrzyżowania, placu lub dworca. Poprzez prostotę systemu należy rozumieć unikanie nazw długich i skomplikowanych, np. podawania nazw obu krzyżujących się ulic. Zasadą jest tworzenie możliwie najmniejszej liczby nazw w skali sieci komunikacyjnej, co również ułatwia korzystanie z przesiadek. Nazwy przystanków tworzone są od miejsc charakterystycznych w ich bezpośredniej bliskości, np. obiektów użyteczności publicznej (Centrum Przesiadkowe, Geberit, Polskie Przetwory itd.), placów (np. Plac Wolności), rond (np. Falbanka), ulic (np. Kapitulna), przy których są zlokalizowane. Występują także nazwy łączone (np. Wronia – Wiadukt, ROD – Arkadia, Dobrzyńska - DPS), w przypadku gdy w jednym rejonie występuje kilka przystanków lub zasadne jest doprecyzowanie lokalizacji danego przystanku będącego początkiem i końcem linii komunikacyjnej.
Szczególny nacisk kładziony jest na wybór obiektu charakterystycznego, tak aby były to obiekty ważne, znane, będące punktem orientacyjnym dla pasażerów. Ku takiemu rozwiązaniu skłania naturalne rozumowanie – podróż odbywa się z jednego miejsca do drugiego i z powrotem: „jadę z domu do szkoły”, „wracam ze szkoły do domu”. Zatem logiczne staje się nazwanie przystanków obsługujących dany obiekt podkreślając bliskość tego obiektu, niezależnie od strony ulicy, przy której mieści się przystanek. W ramach zespołu przystanki rozróżniane są po numerach 01, 02, 03 itd. Parzyste numery oznaczają usytuowanie przystanków przy nieruchomościach posiadających numer adresowy parzysty, natomiast nieparzyste – numer adresowy nieparzysty. Ideą nazewnictwa jest identyfikowanie przystanku na co dzień krótką nazwą z numerem, np. Chmielna 01. Ulica, na której znajduje się przystanek jest jedynie pomocnicza i nie wchodzi w skład nazwy przystanku.
Określone powyżej zasady nazewnictwa niosą za sobą praktyczne korzyści takie jak: krótkie nazwy przystanków są łatwiejsze do zapamiętania, niż te złożone z wielu wyrazów, dwucyfrowy numer obok nazwy przystanku wskazuje, po której stronie ulicy znajduje się przystanek, lepsze odzwierciedlenie w trasie przejazdu obsługi ważnych obiektów, nazwy stosowane są na wszystkich elementach informacji pasażerskiej: przystankowych i internetowych rozkładach jazdy, łatwość wyszukiwania połączeń
np. w wyszukiwarkach internetowych dzięki powtarzaniu się nazwy obiektu charakterystycznego łatwiejsza orientacja w trasie przejazdu dla osób spoza Włocławka.
Uchwała została skonstruowana w pełnej zgodności z przyjętymi ogólnie zasadami nazewnictwa.
W razie problemów z określeniem nowej nazwy przystanku z jakiego Państwo korzystaliście bardzo prosimy o kontakt pod numerem telefonu 54 414 41 87 bądź e-mail: mlankiewicz@um.wloclawek.pl